Návrhy, realizace a údržba zahrad ve Frýdku–Místku a okolí

Sekačku ještě ne! Na jaře potřebuje trávník probudit

19 března 2019

Jenom si to představte. Večerní sluníčko už visí docela nízko nad obzorem a zahradu zaplavuje načervenalé světlo. Vzduchem se nese lehké ševelení listí a vaše holé nohy proplouvají svěže zeleným trávníkem. Ach, to je pohoda...

A teď stop! Přestávka. Na chvíli se proberte a dohlédněte, aby váš trávník byl právě takový jako z vašeho snu. Venkovní teplota už stoupla nad 10°C a přišel správný čas na jarní oživení trávníku. Čím začneme?

Vlastně to začalo už na podzim, kdy jste trávník posekali na výšku kolem 5 cm a sesbírali veškeré listí. Takže jste ho teď na jaře našli bez nehezkých hnědých skvrn, hniloby a plísní. Gratulujeme, máte o starost méně.

Trávník se potřebuje nadechnout

Jako vy. Celou zimu čekal, až se k němu přikloní sluníčko a taky ostré nože vertikutátoru. Po letošní zimě jsou navíc trávníky docela plesnivé, takže všechno špatné musí pryč. Odumřelé části rostlin, mechy, plevele, zbytky posekané trávy - to všechno vytváří nepropustnou vrstvu travní plsti, která brání přístupu vzduchu, živin i samotného sluníčka.

Ale pozor, ať nezajedete moc do hloubky. Až příliš hluboké provzdušnění trávník poškodí. Bohatě postačí 2 - 3 milimetry do hloubky. Zkrátka tak, aby se nože vertikutátoru stojícího na rovné ploše pouze dotýkaly země.

Vyhrabaný materiál sesbírejte a pokud se na trávníku objeví nějaká ta holá místa, osejte je travním semenem. Ať je to v létě bez flíčků.

Kam nechodí vzduch...

... tam se objeví mech. A když máte trávník vysazený například na těžké jílovité půdě, přichází ke slovu takzvaná aerifikace. Při tomhle hrubším provzdušňování vytvářejí duté hroty hustou síť děr asi 10 cm hlubokých. Do nich se pak vpravuje křemičitý písek, který propouští vodu, vzduch i živiny. Díky tomu se taky rostliny mají kam rozrůstat a trávník zůstává hustý a plný života.

Přidejte něco dobrého

Když trávníku chybí živiny, nemůže se rozrůstat do krásy. Hnojením ho taky posílíte v boji proti mechům, plevelu a chorobám. Ty správné živiny jsou dusík, fosfor a draslík - tedy hnojiva typu NPK. Ideálně granulovaná.

Ale nespěchejte a určitě se nepouštějte do hnojení suchého trávníku. Jinak byste ho spálili a to je velké nadělení. Počkejte si na zamračený den nebo až naprší (a neuschne). Za nás je ideální hnojit hned po vertikutaci, protože hnojivo se lépe dostane ke kořínkům.

A tohle je taky důležité - hnojivo po trávníku rozmístěte rovnoměrně. Když se vám to nepodaří, uvidíte brzy fleky, kterým se hnojiva nedostalo.

No a jarním hnojením to nekončí. Živiny působí 2 - 3 měsíce a pak trávník jenom strádá. Ještě když se k tomu přidá sucho... Katastrofa! Hnojit byste tedy měli ještě alespoň jednou v průběhu léta.

A teď teprve tu sekačku

Hotovo, připraveno, budete mít krásný trávník. Dál stačí jednou za týden nastartovat sekačku a vydat se na procházku tam a zpátky po zahradě. Právě díky pravidelnému sekání travní koberec houstne a vytlačují se plevele.

Zase vás ale upozorníme na jeden takový nešvar. Sekání až příliš nakrátko vede k usychání odhalených kořínků a zežloutnutí trávníku. Takže sekání na 4 cm bude pro podmínky u vás na zahradě tak akorát. Víc ani ťuk.

Kde se zalévá, tam se zelená

Samozřejmě, že teď na jaře je vláhy až až. Ale jakmile se pořádně oteplí a sluníčko naplno ukáže svou sílu, vydatné zalévání trávníku vás nemine. Kořeny trav nejsou příliš hluboké, takže sucha dávají trávníku co proto. A co jednou zežloutne, to už se těžko přebarví zpět do zelena.

Tedy až udeří letní vlny veder, zavlažujte, zalévejte a kropte. Klidně i 50 l vody na jeden metr čtverečný za týden.

No a teď už víte vše, co potřebujete. A jak vidíte, komu se na jaře nelení, tomu se v létě zelení.

A pokud na takové věci nemáte čas, nechte to na nás.

Poslední články

Trvalky? Na vaši zahradu? A jste vy vůbec trvalkový typ?
9 března 2024

Trvalky na zahradě být mohou, ale také nemusí. To je důležité – že tam být nemusí. Trvalky totiž nejsou žádné dogma. A dost možná se pro vás – a potažmo vaši zahradu – vůbec nehodí. Proto vám pomůžeme najít odpověď na otázku, zda jste, nebo nejste trvalkový typ. Četly jsme, že prý „jsou trvalky skvělou […]

Číst dál
Zelená stěna. Zahrada, která chladí a roste do výšky
13 června 2023

V létě ochlazují, v zimě drží teplo. A ne, teď nemáme na mysli poctivé osmdesátky stěny na staré beskydské chalupě. I když u stěn zůstaneme. Akorát ty, o kterých budeme mluvit, nejsou zašlé staletím a šestatřicetkrát nabílené. Jsou naopak docela čerstvé a stále zelené. Živé. Náladě a zdraví přínosné. Chvíli přemítejte myšlenky s námi, prosím. […]

Číst dál
Jedlá zahrada? Mňam!
10 dubna 2020

Časy se mění. Nebo spíš vrací? Ať je tomu tak či onak, rozhodně se zdá příjemné otevřít po probuzení dveře do zahrady, nasát vlahý ranní vzduch, jen tak naboso vkročit do rosou se blýskající trávy a natrhat si do snídaňového müsli tmavomodré malvičky muchovníku, uzobnout dvě tři právě uzrálé jahody nebo se natáhnout po vyzývavě […]

Číst dál

AK zahrady s. r. o.

+420 739 237 747info@akzahrady.cz
Palkovice 53, 739 41 Palkovice
IČ: 089 32 697, DIČ: CZ08932697

Zasaďte do zahrady také bazén.

Společně s firmou Bazény Bílek se postaráme, aby vše krásně a funkčně ladilo.
facebook
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram