Návrhy, realizace a údržba zahrad ve Frýdku–Místku a okolí

Táhne vás to ven? Pusťte se do jarního úklidu zahrady

Sluníčko, teplíčko. Zdá se, že už byste se do něčeho na zahradě mohli pustit. Je to lákavé začít dělat pořádky a konečně si vypít kávu venku na lavičce. Jenom pozor na mrazíky. Víte přece, jak to počasí bývá poslední dobou nevyzpytatelné. My bychom vám doporučili začít na zahradě následovně.

Ať ze samého nadšení do práce nakonec nenaděláte víc škody než užitku. Vyrazte do garáže pohledat na podzim odhozené rukavice - možná budou spadené za ponkem, popadněte nůžky a zahajte sezónu úklidem.

Suché musí pryč

“Trvalky? Neblázněte. Vždyť ty se stříhají spíš na podzim, ne?” Tak taky to lze. Jenže to se pak připravíte o kouzelně namrzlé květy třapatek, bělotrnu a rozchodníku. A zahrada by přece měla být krásná po celý rok. Zimu nevyjímaje.

Ostříhejte tedy trvalkám zaschlé listí a rovnou vyhrabte nepořádek ze záhonů. Včetně listí, které se tam na podzim nějak pozapomnělo.

Hned poté s nůžkami v rukou ohněte záda k okrasným travám, které jste na podzim tak prozřetelně svázali. Zastřihnout potřebují jako sůl. A co nejdříve. Při pozdějším stříhání už můžete poškodit nově rašící výhonky a to kráse vaší zahrady ale vůbec neprospěje.

Jak si vedou mladé stromky?

Až ponesete všechen ten ostříhaný nepořádek na kompost, hoďte očko na kůly a úvazky stromků, které jste vysadili v posledních letech. Dva až tři roky po výsadbě by kůly měly u stromů zůstat stát - tak praví obecné poučky. Ale když máte stromek vysazený na větrném místě, zaslouží si oporu klidně i po delší čas.

Podívejte se, jestli úvazky nezarůstají do kmene a kdyby ano, malinko je uvolněte.

Stříhat, řezat, zkrášlovat

Pokud už to na mrazíky nevypadá, odstraňte kryty z choulostivých rostlin a pusťte k nim sluníčko. Po té dlouhé zimě si to zaslouží.

No a pomalu se můžete pustit do řezu okrasných dřevin.

Začněte od těch nejodolnějších a pomaličku polehoučku se prostříhávejte k těm méně houževnatým - jako třeba levanduli. Kdyby se mrazíky přece jen vrátily, budete rádi, že jste postupovali právě takhle. A keře kvetoucí brzy na jaře stříhejte až po odkvětu - abyste se nepřipravili o jejich krásu.

Moment, levaduli taky?

Taky. A pořádně! Jakmile odezní mrazíky, ustřihněte klidně i dvě třetiny rostliny. Ano, slyšíte správně. Zní to drsně, ale v létě uvidíte, že to mělo svůj smysl. Levandule nejsou plazivé ani pnoucí se rostliny - i když na některých zahradách tak vypadají. Takže se ničehož nic nebojte a stříhejte ostošest.

A už ty nůžky odložte

Ještě předtím, než se pustíte do cibulovin. Ty by si na ostří vašich nůžek měly ještě nějaký ten čas počkat. Kdepak je stříhat hned po odkvětu - to je takový častý nešvar.

Raději to odloužte až do chvíle, kdy listy úplně zaschnou. A pak je teprve odstraňte.

Rostliny si totiž potřebují stáhnout všechny živiny z listů zpět do cibulky - aby je měly v zásobě na příští jaro. A mohly za rok zase rozkvést v celé své kráse a možná ještě krásnější.

Už jen takové drobnosti

Zahlédnete-li, že někde schází trocha mulčovací kůry nebo kamínků, máte ideální příležitost obojí doplnit. Když jste si ty trvalky a dřeviny tak krásně prostříhali, bude se vám materiál okolo nich krásně rozhrabávat.

A když nepřijde voda z nebes, musí přijít z hadice. Hlavně stálezelené rostliny si zaslouží důkladně zalévat. A ideálně rovnou i vyhnojit.

No a to by mohlo prozatím stačit. Trochu si dáchněte. Než vás zaměstná péče o trávník.

Nebo nechte celý jarní úklid na nás. Postaráme se.

Poslední články

Plánování zahrady. Co si ujasnit před příchodem zahradního architekta?
30 dubna 2024

Nová zahrada – ranní jóga, letní grilování, čerstvé ovoce přímo ze stromu, spousta prostoru pro děti a jedno kouzelné zákoutí jen pro vás dva. Ach... No zní to krásně – takové plány. Každopádně, aby to takové také bylo, musíte si na začátku spoustu věcí ujasnit a vysledovat. Víte třeba, ze kterého místa vaší budoucí zahrady […]

Číst dál
Trvalky? Na vaši zahradu? A jste vy vůbec trvalkový typ?
9 března 2024

Trvalky na zahradě být mohou, ale také nemusí. To je důležité – že tam být nemusí. Trvalky totiž nejsou žádné dogma. A dost možná se pro vás – a potažmo vaši zahradu – vůbec nehodí. Proto vám pomůžeme najít odpověď na otázku, zda jste, nebo nejste trvalkový typ. Četly jsme, že prý „jsou trvalky skvělou […]

Číst dál
Zelená stěna. Zahrada, která chladí a roste do výšky
13 června 2023

V létě ochlazují, v zimě drží teplo. A ne, teď nemáme na mysli poctivé osmdesátky stěny na staré beskydské chalupě. I když u stěn zůstaneme. Akorát ty, o kterých budeme mluvit, nejsou zašlé staletím a šestatřicetkrát nabílené. Jsou naopak docela čerstvé a stále zelené. Živé. Náladě a zdraví přínosné. Chvíli přemítejte myšlenky s námi, prosím. […]

Číst dál

AK zahrady s. r. o.

+420 739 237 747info@akzahrady.cz
Palkovice 53, 739 41 Palkovice
IČ: 089 32 697, DIČ: CZ08932697

Zasaďte do zahrady také bazén.

Společně s firmou Bazény Bílek se postaráme, aby vše krásně a funkčně ladilo.
facebook
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram