Palkovice 53, 739 41 Palkovice

Táhne vás to ven? Pusťte se do jarního úklidu zahrady

14 března 2019

Sluníčko, teplíčko. Zdá se, že už byste se do něčeho na zahradě mohli pustit. Je to lákavé začít dělat pořádky a konečně si vypít kávu venku na lavičce. Jenom pozor na mrazíky. Víte přece, jak to počasí bývá poslední dobou nevyzpytatelné. My bychom vám doporučili začít na zahradě následovně.

Ať ze samého nadšení do práce nakonec nenaděláte víc škody než užitku. Vyrazte do garáže pohledat na podzim odhozené rukavice - možná budou spadené za ponkem, popadněte nůžky a zahajte sezónu úklidem.

Suché musí pryč

“Trvalky? Neblázněte. Vždyť ty se stříhají spíš na podzim, ne?” Tak taky to lze. Jenže to se pak připravíte o kouzelně namrzlé květy třapatek, bělotrnu a rozchodníku. A zahrada by přece měla být krásná po celý rok. Zimu nevyjímaje.

Ostříhejte tedy trvalkám zaschlé listí a rovnou vyhrabte nepořádek ze záhonů. Včetně listí, které se tam na podzim nějak pozapomnělo.

Hned poté s nůžkami v rukou ohněte záda k okrasným travám, které jste na podzim tak prozřetelně svázali. Zastřihnout potřebují jako sůl. A co nejdříve. Při pozdějším stříhání už můžete poškodit nově rašící výhonky a to kráse vaší zahrady ale vůbec neprospěje.

Jak si vedou mladé stromky?

Až ponesete všechen ten ostříhaný nepořádek na kompost, hoďte očko na kůly a úvazky stromků, které jste vysadili v posledních letech. Dva až tři roky po výsadbě by kůly měly u stromů zůstat stát - tak praví obecné poučky. Ale když máte stromek vysazený na větrném místě, zaslouží si oporu klidně i po delší čas.

Podívejte se, jestli úvazky nezarůstají do kmene a kdyby ano, malinko je uvolněte.

Stříhat, řezat, zkrášlovat

Pokud už to na mrazíky nevypadá, odstraňte kryty z choulostivých rostlin a pusťte k nim sluníčko. Po té dlouhé zimě si to zaslouží.

No a pomalu se můžete pustit do řezu okrasných dřevin.

Začněte od těch nejodolnějších a pomaličku polehoučku se prostříhávejte k těm méně houževnatým - jako třeba levanduli. Kdyby se mrazíky přece jen vrátily, budete rádi, že jste postupovali právě takhle. A keře kvetoucí brzy na jaře stříhejte až po odkvětu - abyste se nepřipravili o jejich krásu.

Moment, levaduli taky?

Taky. A pořádně! Jakmile odezní mrazíky, ustřihněte klidně i dvě třetiny rostliny. Ano, slyšíte správně. Zní to drsně, ale v létě uvidíte, že to mělo svůj smysl. Levandule nejsou plazivé ani pnoucí se rostliny - i když na některých zahradách tak vypadají. Takže se ničehož nic nebojte a stříhejte ostošest.

A už ty nůžky odložte

Ještě předtím, než se pustíte do cibulovin. Ty by si na ostří vašich nůžek měly ještě nějaký ten čas počkat. Kdepak je stříhat hned po odkvětu - to je takový častý nešvar.

Raději to odloužte až do chvíle, kdy listy úplně zaschnou. A pak je teprve odstraňte.

Rostliny si totiž potřebují stáhnout všechny živiny z listů zpět do cibulky - aby je měly v zásobě na příští jaro. A mohly za rok zase rozkvést v celé své kráse a možná ještě krásnější.

Už jen takové drobnosti

Zahlédnete-li, že někde schází trocha mulčovací kůry nebo kamínků, máte ideální příležitost obojí doplnit. Když jste si ty trvalky a dřeviny tak krásně prostříhali, bude se vám materiál okolo nich krásně rozhrabávat.

A když nepřijde voda z nebes, musí přijít z hadice. Hlavně stálezelené rostliny si zaslouží důkladně zalévat. A ideálně rovnou i vyhnojit.

No a to by mohlo prozatím stačit. Trochu si dáchněte. Než vás zaměstná péče o trávník.

Nebo nechte celý jarní úklid na nás. Postaráme se.

Poslední články

Jedlá zahrada? Mňam!
10 dubna 2020

Časy se mění. Nebo spíš vrací? Ať je tomu tak či onak, rozhodně se zdá příjemné otevřít po probuzení dveře do zahrady, nasát vlahý ranní vzduch, jen tak naboso vkročit do rosou se blýskající trávy a natrhat si do snídaňového müsli tmavomodré malvičky muchovníku, uzobnout dvě tři právě uzrálé jahody nebo se natáhnout po vyzývavě […]

Číst dál
Letničky bez práce, získávají na kráse
17 února 2020

Kdepak trvalky. Žádná z nich nikdy nepokvete tak bohatě a dlouhodobě. A to by chtěl přece každý - krásnou zahradu plnou barev, vůní a života. Taky třeba každý rok jinou, rozmanitou. A na údržbu nenáročnou, že ano? Přivoňte si tedy k letničkám. Jsou jako letní louka. Ale nejspíš ještě mnohem barevnější. Tvoří pestrou a neustále […]

Číst dál
Proč k vám na zahradu už nikdy nepřiletí motýli
13 června 2019

A taky včely, čmeláci a pravděpodobně už ani neuvidíte vyskočit do vzduchu kobylku. Víte, kdo za to všechno může? My ano! A protože nejsme žádní alibisté, ukážeme na viníka prstem. Bývá dokonale upravený. Nakrátko zastřižený. Občas se o něm dokonce povídá, že se stal symbolem úspěchu a dobrého vkusu. Ano, přesně tak - anglický trávník. […]

Číst dál

Buďte s námi ve spojení

O osobní údaje se nebojte. Nezakopeme je jen tak do hlíny, ale ohlídáme je podle zásad ochrany osobních údajů. Přesvědčte se zde.
Řekněte nám své představy a velkých slov se nebojte. Nasloucháme, vymýšlíme a nic proměňujeme ve vaše krásné žití.

KONTAKTUJTE NÁS

AK zahrady s. r. o.
Palkovice 53, 739 41 Palkovice
IČ: 089 32 697, DIČ: CZ08932697