Návrhy, realizace a údržba zahrad ve Frýdku–Místku a okolí

Jedlá zahrada? Mňam!

10 dubna 2020

Časy se mění. Nebo spíš vrací? Ať je tomu tak či onak, rozhodně se zdá příjemné otevřít po probuzení dveře do zahrady, nasát vlahý ranní vzduch, jen tak naboso vkročit do rosou se blýskající trávy a natrhat si do snídaňového müsli tmavomodré malvičky muchovníku, uzobnout dvě tři právě uzrálé jahody nebo se natáhnout po vyzývavě shlížejícím červeném jablku.

Tohle má přece své kouzlo - zahrada, ve které nejen hrdliččin zve ku lásce hlas a borový zavání háj, ale kde také o sladkých chutích šeptají ústa hýčkaná. Zahrada, kterou můžete ochutnat, má své kouzlo. A věděli to už před padesáti a možná i sto lety. Zeptejte se babičky.

Navíc je hezké mít ponětí, co jíte a dáváte svým dětem ke svačině. Když se pro ovoce natahujete do papírových beden v supermarketu, máte pouze jistotu chemických reziduí. Kdežto natahujete-li se na podzim do větví malého pokrouceného keříku pro rezavohnědé hruštičky mišpulí... pane jo, to bude marmeláda! A kdepak na vás s nějakou rýmečkou - když jedna bobule rakytníku obsahuje doporučenou denní dávku vitaminu C.

Mišpule

A nebojte, nenabádáme vás, abyste vykopli ze země své opečovávané rododendróny, zryli pěstěný anglický trávník a do řádků vysadili mrkve a k tyčím přivazovali rajčata.

Ano, možná na takové samozásobitelství taky dojde.

Ale teď vám jen chceme ukázat několik méně známých ovocných druhů, které vám nejenže přinesou sladké plody, ale také na vaší zahradě vytvoří zajímavé solitéry a barevná zákoutí. Mnoho z nich bývá okrášleno nápadně velkými a barevnými květy, a to po hodně dlouhou dobu. Na podzim se pak některé keře odějí do červeného listí a jiné zůstanou zelené po celou zimu. To za trochu sentimentu ke starým dobrým časům stojí, co říkáte?

Znovuobjevené babičkoviny

Někdo si ještě možná vzpomene na mírně natrpklé džemy z červeného jeřábu nebo sladké kompoty z aromatických kdouliček. Ale už se to zdá být docela dávná minulost, kdy se na zahradách zpracovávalo úplně vše, aby to pak přes zimu ukojilo potřebu vitamínů a zahnalo palčivou chuť na sladké.

Právě tyhle rostliny se ale dnes čím dál častěji objevují v zahradnictvích a ovocných školkách.

Moruše

Muchovník

Větší keř, který může dorůst až do výšky 4 metrů. Na jaře rozsvítí zahradu nápadnými bílými květy a naopak do podzimní nálady zapadnou jeho červeně zbarvené listy. Na svých větvích plodí tmavomodré malvičky připomínající borůvky - proto se muchovníku říká indiánská borůvka. Plody můžete uzobávat čerstvé nebo je zpracovat jako džem. V živém plotu se muchovník bude vyjímat.

Kdoulovec

Keř dohánějící svůj menší vzrůst nádhernými šarlatovými květy, které začínají zkrášlovat zahradu již na konci zimy. Žluté aromatické kdouličky můžete zavařit do kompotů nebo džemu. Takový keř kdoulovce je ideální do zahuštěných okrasných výsadeb.

Kdouloň

Tenhle menší ovocný strom babičky dobře znají. Velké bílé květy nahradí žluté kdoule, které dozrávají pozdě na podzim a konzumují se až po tepelné úpravě - jako kompot či džem. A taková pálenka z kdoulí má taky něco do sebe. V menších zahradách pak vytvoří kdouloň krásný solitér.

Kdoule

Mišpule

Další ze zapomenutých menších ovocný stromů s bílými květy a pozdě na podzim dozrávajícími malými rezavohnědými hruštičkami - do marmelád a rosolů ideálních.

Morušovník

Tahle rostlina s nápadně velkými světle zelenými listy může mít hned několik podob - větší keř či strom, dokonce i v převislé formě. Její plody se podobají ostružině a obsahují spoustu léčivého resveratrolu. V čerstvé nebo sušené formě je tak můžete baštit jako prevenci proti všemožným nachlazením.

Rakytník

Tohle je poklad vašeho zdraví. Tolik vitamínu C, jako nakyslé oranžové plody, v sobě nemá ani citron. I když je rakytník citronem severu nazýván. Středně vysoký keř potřebuje pro vytváření plodů samčí a samičí rostlinu, vysadit ho můžete do živých plotů a problém mu nedělají ani jílovité půdy. Bobule můžete trhat rovnou do pusy, usušit je do čaje nebo z nich vytvořit vitamínově bombovní sirup.

Rakytník

Dřín obecný

Časně zjara zářící malé žluté květy tohoto 3 metry vysokého keře nahradí podlouhlé červené plody dřínky - opět bohaté na vitamín C. Chutnají syrové i zavařené. A protože keř dobře snáší řez, hodí se do výsadeb živých plotů.

Červený jeřáb

Složené listy, bílé květy v chocholíku a oranžové plody jsou pro tento strom typické. Na sladkokyselých a mírně natrpklých plodech si pochutnáte spíše ve formě džemů nebo kompotu. Díky svému zajímavému habitu pasuje červený jeřáb do zahrad jako solitér.

Kustovnice

Známá spíše jako superpotravina goji. Tento středně rostoucí keř má drobné listy a malé fialové květy. Jeho drobné červené plody jsou plné antioxidantů a trhat je můžete rovnou do pusy nebo je usušit a ráno si hrstičku přidat do ovesné kaše.

Kustovnice

A místo trvalek...

... vysadíme půdopokryvné ovocné druhy. Na svazích, kde potřebujete zabránit splavování zeminy nebo do míst pod většími keři a stromy se místo - sice krásných, ale pramálo užitečných - trvalek a nízkých plazivých dřevin dají využít ovocné druhy, které prostor rychle zarostou a ještě se na jejich plazivých šlahounech urodí sladké plody.

Jahodník

Jahody s cukrem, no páni! To nám připravovala babička. Ale stejně bylo nejlepší vplížit se do zahrady a uždibovat sladké pihaté plody přímo ze záhonku. No každopádně záhonek pro jahody nepotřebujete. Šlahouny jahodníku snadno zakořeňují a během roku až dvou vám krásně zaplní volný prostor - vždyť jahodník je docela nenáročný a snese kde co.

Brusnice brusinka

Dozrávající plody a bílé květy současně? Právě tak se to děje na stále zeleném nízkém keříku brusnice. Nenáročné rostlině stačí najít světlejší stanoviště a můžete se těšit na výborný kompot nebo džem.

Brusnice

Klikva

Mnoho mnoho šlahounů rychle zaplní prázdný prostor drobnými úzkými lístky, mezi kterými najdete červené bobule - o něco větší než brusinky. Nakyslé a trpké plody je ale potřeba prosladit a zpracovat do džemu nebo šťávy. Obojí pak chutná bravurně. A protože klikva vyžaduje vlhčí stanoviště, bude se hodit na okraj jezírka či tůňky.

Tak a teď už víte vše, aby vám vaše zahrada opravdu zachutnala.

Dobrou chuť!

Poslední články

Trvalky? Na vaši zahradu? A jste vy vůbec trvalkový typ?
9 března 2024

Trvalky na zahradě být mohou, ale také nemusí. To je důležité – že tam být nemusí. Trvalky totiž nejsou žádné dogma. A dost možná se pro vás – a potažmo vaši zahradu – vůbec nehodí. Proto vám pomůžeme najít odpověď na otázku, zda jste, nebo nejste trvalkový typ. Četly jsme, že prý „jsou trvalky skvělou […]

Číst dál
Zelená stěna. Zahrada, která chladí a roste do výšky
13 června 2023

V létě ochlazují, v zimě drží teplo. A ne, teď nemáme na mysli poctivé osmdesátky stěny na staré beskydské chalupě. I když u stěn zůstaneme. Akorát ty, o kterých budeme mluvit, nejsou zašlé staletím a šestatřicetkrát nabílené. Jsou naopak docela čerstvé a stále zelené. Živé. Náladě a zdraví přínosné. Chvíli přemítejte myšlenky s námi, prosím. […]

Číst dál
Jedlá zahrada? Mňam!
10 dubna 2020

Časy se mění. Nebo spíš vrací? Ať je tomu tak či onak, rozhodně se zdá příjemné otevřít po probuzení dveře do zahrady, nasát vlahý ranní vzduch, jen tak naboso vkročit do rosou se blýskající trávy a natrhat si do snídaňového müsli tmavomodré malvičky muchovníku, uzobnout dvě tři právě uzrálé jahody nebo se natáhnout po vyzývavě […]

Číst dál

AK zahrady s. r. o.

+420 739 237 747info@akzahrady.cz
Palkovice 53, 739 41 Palkovice
IČ: 089 32 697, DIČ: CZ08932697

Zasaďte do zahrady také bazén.

Společně s firmou Bazény Bílek se postaráme, aby vše krásně a funkčně ladilo.
facebook
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram