Návrhy, realizace a údržba zahrad ve Frýdku–Místku a okolí

Letničky bez práce, získávají na kráse

Kdepak trvalky. Žádná z nich nikdy nepokvete tak bohatě a dlouhodobě. A to by chtěl přece každý - krásnou zahradu plnou barev, vůní a života. Taky třeba každý rok jinou, rozmanitou. A na údržbu nenáročnou, že ano? Přivoňte si tedy k letničkám.

Jsou jako letní louka. Ale nejspíš ještě mnohem barevnější. Tvoří pestrou a neustále se měnící směsici, která dnes čím dál častěji okrášluje nejen soukromé zahrady, ale taky veřejná prostranství. Květy, nasycené sladkým nektarem, jsou spásou pro včelky, čmeláky a motýly - veledůležité tvory, kteří z přírody tak nedobrovolně mizí. O tom jsme už psali, koukněte >>

A když říkáme, že letničky plodí radost dlouhodobě, tak tím myslíme po celý rok. Mnohé z nich si totiž můžete i usušit a na konopném provázku pověsit na trám nebo z nich vykouzlit podzimní podobu truhlíků.

Moc práce? Kdepak

Ano, říká se to, že kolem letniček se člověk naběhá. Pravidelná zálivka, zajištění kvalitní půdy, každoroční jarní výsadba, odstraňování odkvetlých květů a to vše jen kvůli jedné sezóně. Ale to není tak úplně pravda. Jinak byste okolo letniček přece nekroužili na kruhových objezdech. Kdo by je tam kropil celý rok hadicí? Zkrátka ty barvami a vůněmi hrající letničky můžete mít i bez práce. Nebo dobře, skoro bez práce - když si dobře připravíte záhon a zbavíte ho plevele.

U setých letniček, nikoliv vysazených (což jsou právě ty na péči náročné), je vydatnější zalévání nezbytné pouze na začátku, po vysetí, aby se semínka uchytila. A to je stejné jako s trávníkem. Jinak na seté letničky nemusíte od jara do podzimu sáhnout. Leda když se nějakou rozhodnete utrhnout do vázy.

Co se nestihne na podzim...

... to se dožene na jaře. Letničky s přímým výsevem potřebují připravit půdu, a to se dělá zpravidla dřív, než dopadne na zahradu první sněhová vločka - na podzim. Ale když to nezvládnete, taky žádná tragédie. Holt se půda připraví až v březnu či dubnu, kdy se letničky vysévají.

A jak připravit půdu? Letničky ji mají rády kyprou a propustnou, ideálně tedy vylehčenou pískem a obohacenou dávkou rozloženého kompostu nebo dlouho působícího hnojiva. Protože ale koření mělce, není potřeba opečovávat půdu do hloubky.

Letničkové směsi jsou namixované tak, aby se jim dařilo právě v našich středoevropských podmínkách a díky každoročnímu výsevu můžete typ květin na své zahradě třeba rok co rok měnit. Stereotyp je přece nuda. A protože letničky po zasetí rychle vyrostou a okamžitě kvetou, bude váš domov hrát barvami už časně zjara.

Do záhonu i do truhlíku

Právě díky rychlému květu můžete letničky vysít i mezi čerstvě vysazené trvalky, čímž pokryjete holá místa do doby, než se trvalky zapojí. Záhony tak ani nemusíte mulčovat. Podobně využijete letničky v čerstvě vyseté louce, kde svými barvami pomohou překonat ponuré období po výsevu, kdy louka není zrovna dvakrát hezká na pohled. No a taky pokud je vaše zahrada teprve ve fázi zrodu a vy si nejste jistí co a jak, stanou se letničky ideální variantou pro dočasné zaplnění nevzhledné hromady hlíny.

A co si myslíte o opakujících se prvcích? Třeba menší záhon v zahradě doplněný na terase třemi kamennými truhlíky s týmiž květinami? Na nás to působí tak harmonicky a letničky jsou pro takové "hraní si" perfektní.

Mají ony vůbec nějaké nevýhody? Snad ten každoroční výsev, za který se ale bohatě odmění.

Pořiďte si letničkový záhon hned při jarní údržbě zahrady.

Poslední články

Plánování zahrady. Co si ujasnit před příchodem zahradního architekta?
30 dubna 2024

Nová zahrada – ranní jóga, letní grilování, čerstvé ovoce přímo ze stromu, spousta prostoru pro děti a jedno kouzelné zákoutí jen pro vás dva. Ach... No zní to krásně – takové plány. Každopádně, aby to takové také bylo, musíte si na začátku spoustu věcí ujasnit a vysledovat. Víte třeba, ze kterého místa vaší budoucí zahrady […]

Číst dál
Trvalky? Na vaši zahradu? A jste vy vůbec trvalkový typ?
9 března 2024

Trvalky na zahradě být mohou, ale také nemusí. To je důležité – že tam být nemusí. Trvalky totiž nejsou žádné dogma. A dost možná se pro vás – a potažmo vaši zahradu – vůbec nehodí. Proto vám pomůžeme najít odpověď na otázku, zda jste, nebo nejste trvalkový typ. Četly jsme, že prý „jsou trvalky skvělou […]

Číst dál
Zelená stěna. Zahrada, která chladí a roste do výšky
13 června 2023

V létě ochlazují, v zimě drží teplo. A ne, teď nemáme na mysli poctivé osmdesátky stěny na staré beskydské chalupě. I když u stěn zůstaneme. Akorát ty, o kterých budeme mluvit, nejsou zašlé staletím a šestatřicetkrát nabílené. Jsou naopak docela čerstvé a stále zelené. Živé. Náladě a zdraví přínosné. Chvíli přemítejte myšlenky s námi, prosím. […]

Číst dál

AK zahrady s. r. o.

+420 739 237 747info@akzahrady.cz
Palkovice 53, 739 41 Palkovice
IČ: 089 32 697, DIČ: CZ08932697

Zasaďte do zahrady také bazén.

Společně s firmou Bazény Bílek se postaráme, aby vše krásně a funkčně ladilo.
facebook
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram