Návrhy, realizace a údržba zahrad ve Frýdku–Místku a okolí

Proč k vám na zahradu už nikdy nepřiletí motýli

A taky včely, čmeláci a pravděpodobně už ani neuvidíte vyskočit do vzduchu kobylku. Víte, kdo za to všechno může? My ano! A protože nejsme žádní alibisté, ukážeme na viníka prstem.

Bývá dokonale upravený. Nakrátko zastřižený. Občas se o něm dokonce povídá, že se stal symbolem úspěchu a dobrého vkusu. Ano, přesně tak - anglický trávník.

To je ten zloduch, který krade hmyzu prostředí pro život a podílí se na jeho velkém vymírání. A tak nějak všeobecně za sebou, ten krasavec zelený, zanechává dost nehezkou stopu na životním prostředí a také vašem zdraví. Což od něj vůbec není hezké. Vzhledem k tomu, kolik energie a peněz do něj každý rok investujete.

Když to srovnáme s takovou květnatou loukou, tak ta má přece jen o dost skromnější nároky a nesrovnatelně lepší přínos pro planetu. Ale přece si nenecháte zahradu zarůst loukou, že ano? Nebo snad...?

Pozor! Sucho

Spočítali jste si někdy, že na zavlažování 1 m2 trávníku spotřebujete za rok 600 - 800 litrů vody? Pozor, jen jednoho metru čtverečného! Teď jakou rozlohu má vaše zahrada? Přičemž sami vidíte, že krátce střižený anglický trávník ani není schopný vodu zadržet. Rosa se z něj vypaří během pár minut a nechcete-li mít na zahradě poušť, tak jenom zaléváte a zaléváte. Pitnou vodou, většinou. Což je drahé nejen pro vás, ale i pro naši planetu.

Kdežto po vzrostlých stéblech lučního kvítí a travin stéká rosa k půdě, která - protože je zastíněná právě těmi květinami - tolik nevysychá. To pak u vás na zahradě udržuje příjemné mikroklima. Příjemnější, než vyschlý trávník.

Hezké, ale přece si nenecháte zahradu zarůst loukou? Divili byste se, kolik lidí a dokonce i městských radnic se k tomu odhodlalo. Přece jen květnaté louky jsou pro naši krajinu typické a anglický trávník k nám - už podle názvu - dorazil jaksi odjinud.

Bez včel o hladu

Souhlasíme, hmyz bývá někdy otravný. Obzvláště, chcete-li si v klidu číst knížku a u toho usrkávat osvěžující melounovou limonádu, přičemž vám kolem hlavy neustále poletuje ta pomatená včela. Ale právě ona - a taky motýli a čmeláci - opylují květy, díky čemuž se urodí ovoce a zelenina. Takhle nám to říkali už na základce a myslíme, že se na tom dodnes nic nezměnilo.

Krom toho, že tihle pracovití hmyzáci ubývají. Vymírají ve velkém, protože jsme zabrali jejich přirozené prostředí. My a náš anglický trávník. Takže pak pěstitelé práci opylovačů nahrazují chemií. Mňam!

Taková květnatá louka je ale pro hmyz přesně tím místem, kde najde útočiště. Krátce střižený anglický trávník nikoliv. A my hmyz opravdu potřebujeme.

Bez práce není angličák

Jen se přiznejte - jak často sekáte trávník? Jednou týdně? To minimálně, viďte? Nebo automatickou sekačkou neustále? Uf! Ale dobře, nechme stranou to něco málo zplodin z benzinové sekačky, případně náklady na elektřinu. Spíš té práce, co s tím anglickým fešákem je! Protože ten si neříká jen o pravidelné sekání. Taky potřebuje 3x ročně hnojit. Odstranit plevel chemickými herbicidy. Zastřihnout okraje. A vertikutaci dvakrát do roka. No... není toho málo.

Rozkvetlou a barvami hrající louku seknete dvakrát, možná třikrát do roka a máte hotovo. Po zbytek času vám dělá jenom radost. Opravdu, žádná další práce není třeba. Možná jen občas natrhat luční kvítí do vázy.

Na zdraví!

Příroda moc dobře ví, co do ní nepatří. A umí se proti nepřirozenostem bránit. Plevelem třeba. Suchem. Nebo všelijakými houbami, jimž krátce zastřižený trávník bez energie nemá sílu odolat. Jenže člověk má taky svoje zbraně - hnojiva, herbicidy, fungicidy. Samou chemii. Ale stejně nevyhrajeme. Protože tyhle hrůzy v půdě zůstávají a byli bychom naivní, kdybychom věřili tomu, že se nedostanou i do našeho těla. Dostanou.

Na druhou stranu - abychom byli féroví - anglický trávník bez kvítí může být fajn pro alergiky. To ano. I když ono krátké zastřižení zase podporuje prašnost, takže ne pro všechny alergiky je anglický trávník přínosem.

Samozřejmě neříkáme, že byste si teď měli celou zahradu nechat zarůst loukou. Stačí třeba jen část nebo pár ostrůvků, které udrží na zahradě vláhu a poskytnou útočiště hmyzu a ptákům.

A jak si nechat zarůst zahradu?

Dnes už se běžně prodávají osiva pro květnaté louky, což svědčí o tom, že se tímhle směrem vydává čím dál více lidí. Přičemž samotné založení louky je nesrovnatelně snazší než v případě trávníku.

Stačí jen srovnat povrch a zasít - v podstatě kdykoliv od dubna do září. Takže začít můžete třeba hned. Dokonce i tu vodu budete šetřit hned od počátku, protože vysetá louka - narozdíl od trávníku - zalévat nepotřebuje. Teď ani později. Spotřeba vody nula. První rok si projdete plevelným stádiem a už napřesrok na jaře se dočkáte přirozeně krásné louky plné kopretin, chrp, kohoutků, zvonků nebo dokonce vlčích máků.

Krásné na pohled, férové k přírodě.

Proč je květnatá louka lepší trávníku

  • Nepotřebuje zavlažovat. Sama zadržuje vláhu.
  • Lépe se vypořádá se suchem a vytváří příjemné mikroklima.
  • Seká se pouze 2x ročně - v červnu a září. Máte to bez práce.
  • Nehnojí se a nestříká chemií, takže je ohleduplná k vašemu zdraví.
  • Poskytuje útočiště hmyzu a mladým ptákům, kteří dnes vymírají.
  • Je pro naši krajinu přirozená.

Dává vám to smysl? Podívejte se, jak děláme zahrady my.

Poslední články

Plánování zahrady. Co si ujasnit před příchodem zahradního architekta?
30 dubna 2024

Nová zahrada – ranní jóga, letní grilování, čerstvé ovoce přímo ze stromu, spousta prostoru pro děti a jedno kouzelné zákoutí jen pro vás dva. Ach... No zní to krásně – takové plány. Každopádně, aby to takové také bylo, musíte si na začátku spoustu věcí ujasnit a vysledovat. Víte třeba, ze kterého místa vaší budoucí zahrady […]

Číst dál
Trvalky? Na vaši zahradu? A jste vy vůbec trvalkový typ?
9 března 2024

Trvalky na zahradě být mohou, ale také nemusí. To je důležité – že tam být nemusí. Trvalky totiž nejsou žádné dogma. A dost možná se pro vás – a potažmo vaši zahradu – vůbec nehodí. Proto vám pomůžeme najít odpověď na otázku, zda jste, nebo nejste trvalkový typ. Četly jsme, že prý „jsou trvalky skvělou […]

Číst dál
Zelená stěna. Zahrada, která chladí a roste do výšky
13 června 2023

V létě ochlazují, v zimě drží teplo. A ne, teď nemáme na mysli poctivé osmdesátky stěny na staré beskydské chalupě. I když u stěn zůstaneme. Akorát ty, o kterých budeme mluvit, nejsou zašlé staletím a šestatřicetkrát nabílené. Jsou naopak docela čerstvé a stále zelené. Živé. Náladě a zdraví přínosné. Chvíli přemítejte myšlenky s námi, prosím. […]

Číst dál

AK zahrady s. r. o.

+420 739 237 747info@akzahrady.cz
Palkovice 53, 739 41 Palkovice
IČ: 089 32 697, DIČ: CZ08932697

Zasaďte do zahrady také bazén.

Společně s firmou Bazény Bílek se postaráme, aby vše krásně a funkčně ladilo.
facebook
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram