Návrhy, realizace a údržba zahrad ve Frýdku–Místku a okolí

Styl zahrady. Vyberete si hodně starostí nebo jenom trochu?

Tušíme, že na to čekáte. Živě vidíme, jak nám klienti kolikrát visí na rtech a čekají, kdy zazní to vytoužené slovíčko, které zamete všechny jejich obavy z nové zahrady. Ale z nás ho nedostanete. BEZÚDRŽBOVÁ zahrada zkrátka neexistuje. Vždycky bude potřeba něco na zahradě udělat. Zvolený styl zahrady ale předurčí, kolik a jak náročná ta práce bude.

Zahrada je přece jen kus přírody. A tu nikdy zcela nezkrotíte. Jestli si ale chcete svou zahradu víc užívat než ji opečovávat, můžete nezkrotnost přírody obrátit ve svůj prospěch. Nebo taky naopak – můžete se snažit přírodu formovat a svazovat, což od vás pak bude vyžadovat hodiny a hodiny práce. Přičemž bez chemie se neobejdete.

Vždycky tedy záleží, jaký styl zahrady zvolíte. Od toho se množství a náročnost údržby odvíjí. Můžete mít zahradu moderní, minimalistickou, venkovskou či podhorskou. Taky středomořskou ve stylu Provence nebo třeba romantickou s duchem staré Anglie.

Všechny styly ale rozebírat nebudeme. To by vydalo na knihu. Navíc třeba taková středomořská zahrada může být pojata i moderně, minimalisticky nebo klidně divoce a přírodně. Zkrátka se bavíme o přírodě, která nemá pevně daný rozměr a výkon. A vy si teď potřebujete především udělat představu, kterým směrem se při plánování nové zahrady vydat.

Takže to zjednodušíme na dva protichůdné přístupy:

  • Formální zahradu s anglickým trávníkem, jasnými liniemi a přesně určenými hranicemi výsadeb, tvarovanými keři a sterilními plochami štěrku.

  • Přírodní zahradu, ve které neustále něco kvete, poletují tam včelky a jestli se na trávníku objeví sedmikrásky, tak se to prostě bere jako dílo přírody.

Jen pozor: při plánování nové zahrady byste měli zohlednit ještě další věci. Třeba místní klima a také mikroklima, které u vás panuje. Měli byste vědět, jaký typ půdy na zahradě máte, a přemýšlet, která místa jsou osluněná a která zůstávají ve stínu. Co si ujasnit před příchodem zahradního architekta, to jsme vylíčili v tomto článku.

1. Formální zahrada

Čtverce, obdélníky, kruhy nebo elipsy. Linie geometrických tvarů vykreslují styl moderní minimalistické zahrady, které vévodí dokonale rozprostřený zelený koberec. Do toho se přidávají dřevěné konstrukce, kamenné sochy nebo železné doplňky s patinou rzi. A často také vodní prvky, zelené traviny a tvarované keře osvěžující souvislé plochy štěrku.

Vypadá to tak jednoduše. Staticky a neměnně. Jako z architektonického časopisu. Bohužel ale – je za tím hromada práce.

Taková formální zahrada totiž vyžaduje docela častou pozornost. I když není potřeba, abyste byli kdovíjací botanici. Pampelišku ve štěrku určitě poznáte. Takže vám bude jasné, co do zahrady patří a co už je nežádoucí plevel. Každopádně pravidelné tvarování keřů, prořezávání rostlin, čištění vodních prvků a občasné ošetřování dřevěných a kovových konstrukcí ochrannými nátěry je nutnost, které se nevyhnete.

Trávník vám sice poseká automatická sekačka. Ale občas je taky potřeba ho dohnojit. A během horkých letních dnů ho i zavlažovat – aby zůstal zelený a hustý. A když se objeví nějaká ta pampeliška nebo jetel, musíte s vypichovákem nebo dokonce s herbicidem na kolena.

Časová náročnost
Potřeba je pravidelná a intenzivní údržba. Očekávejte i několik hodin týdně věnovaných údržbě – zvlášť během vegetačního období.

Finanční nároky
Pravidelná údržba může být nákladná, pokud využíváte služeb profi zahradníků. A kvůli potřebě kvalitních materiálů a rostlin a jejich odborné instalace mohou narůst i počáteční náklady.

Potřebné znalosti
Nezbytné je základní povědomí o zahradničení, tvarování rostlin a péče o trávník. Specifické úkony doporučujeme probrat s odborníky nebo rovnou využít profi služeb.

2. Přírodní zahrada

Kde končí terasa, začíná bujet život. Všechno se vyvíjí tak nějak samo – podle zákonů přírody, které se nesnažíte příliš přizpůsobovat těm svým. A zahrada vám to vrací. Třeba pohledem na všechny barvy motýlích křídel a ranním ptačím koncertem. V záplavě trvalek se nějaký ten plevel snadno ztratí. Ale daleko spíš ho hustý porost mezi sebe vůbec nepustí. A koneckonců – i trávník plný sedmikrásek má své kouzlo. Dohromady s precizně vybudovanými plochami dlažby nebo mlatu nakonec všechno vypadá udržovaně – a přitom tak přirozeně.

Příroda přináší klid. Přestože také o přírodní zahradu se musíte postarat. Posekat trávu. Vytrhnout nějaký ten plevel. Doplnit mulč na místa, kde prořídnul. V předjaří ostříhat trvalky. Sem tam něco porýt nebo ořezat.

Není toho ale moc. Obvlášť, když vyberete správné druhy dřevin, vysadíte rostliny, co přitahují motýly, čmeláky a včelky, a vodu třeba ještě zachytíte do tůňky, aby v době sucha přinášela vláhu. Pak přírodě jen občas pomůžete. Samozřejmě bez chemie. Jen byste asi měli poznat, co je ještě trvalka a co už plevel. Abyste nedopadli jako ti, co v tom jasno neměli a nechali své trvalkové záhony úplně zaplevelit.

Přírodní zahrada, kterou jsme navrhli a vybudovali v Kunčicích pod Ondřejníkem.

Časová náročnost
Několik hodin měsíčně, hlavně na jaře a na podzim, s menšími zásahy během léta. Údržba je méně náročná na frekvenci.

Finanční nároky
Pokud nezanedbáte počáteční likvidaci plevele, tak jakmile se rostliny uchytí, údržba v dalších letech nebude příliš nákladná. Zvlášť když budete „zahradničit“ sami.

Potřebné znalosti
Měli byste rozpoznat plevel od vysazených rostlin. Jinak stačí umět vzít do ruky nůžky, rýč nebo hrábě a obstarat takové ty obyčejné manuální práce.

Kolik zahradničení zvládnete?

Je to tak: styl zahrady by měl zohledňovat také vaše časové možnosti. A chuť se o zahradu vůbec starat. Samozřejmě, že si na to vždycky můžete najmout šikovné zahradníky (třeba nás). Každopádně pokud toužíte po tom dokonalém anglickém trávníku a štěrkových plochách bez jediného plevele, spadne spousta vpravdě sisyfovské práce také na vaše bedra. A chemickým postřikům se nevyhnete. Pokud po ničem z toho netoužíte, může být uvolněný přírodní styl zahrady lepší volbou. Uvidíte.

Tak jako tak – za zahradní firmou přijďte s následujícím:

  • Připravte si fotografie zahrad, které se vám líbí.
  • Řekněte své konkrétní představy a buďte zároveň otevření odborným radám.
  • Promyslete si realistický rozpočet a stanovte si hranici, kterou nechcete překročit.
  • Zeptejte se na nároky na údržbu a dlouhodobé náklady údržby.
  • Požádejte o plán údržby a doporučení na potřebné vybavení.

Poslední články

Styl zahrady. Vyberete si hodně starostí nebo jenom trochu?
10 července 2024

Tušíme, že na to čekáte. Živě vidíme, jak nám klienti kolikrát visí na rtech a čekají, kdy zazní to vytoužené slovíčko, které zamete všechny jejich obavy z nové zahrady. Ale z nás ho nedostanete. BEZÚDRŽBOVÁ zahrada zkrátka neexistuje. Vždycky bude potřeba něco na zahradě udělat. Zvolený styl zahrady ale předurčí, kolik a jak náročná ta […]

Číst dál
Plánování zahrady. Co si ujasnit před příchodem zahradního architekta?
30 dubna 2024

Nová zahrada – ranní jóga, letní grilování, čerstvé ovoce přímo ze stromu, spousta prostoru pro děti a jedno kouzelné zákoutí jen pro vás dva. Ach... No zní to krásně – takové plány. Každopádně, aby to takové také bylo, musíte si na začátku spoustu věcí ujasnit a vysledovat. Víte třeba, ze kterého místa vaší budoucí zahrady […]

Číst dál
Trvalky? Na vaši zahradu? A jste vy vůbec trvalkový typ?
9 března 2024

Trvalky na zahradě být mohou, ale také nemusí. To je důležité – že tam být nemusí. Trvalky totiž nejsou žádné dogma. A dost možná se pro vás – a potažmo vaši zahradu – vůbec nehodí. Proto vám pomůžeme najít odpověď na otázku, zda jste, nebo nejste trvalkový typ. Četly jsme, že prý „jsou trvalky skvělou […]

Číst dál

AK zahrady s. r. o.

+420 739 237 747info@akzahrady.cz
Palkovice 53, 739 41 Palkovice
IČ: 089 32 697, DIČ: CZ08932697

Zasaďte do zahrady také bazén.

Společně s firmou Bazény Bílek se postaráme, aby vše krásně a funkčně ladilo.
facebook
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram