J. Mahena 3046, 738 01 Frýdek - Místek

Zakročte proti zavíječi dřív, než o své buxusy přijdete

10 dubna 2019

Vašim buxusům něco hrozí! Jen to možná ještě nevidíte. Tyto housenky zavíječe zimostrázového totiž likvidují vaše okrasné keře potichu a potají - zevnitř. Nechytíte-li je včas při činu, buxusy vám úplně a nevratně zničí.

Třeba jste si ale v posledních dvou letech všimli, že vám po zahradě poletuje motýl, kterého jste tam nikdy předtím neviděli. Tak normálně veliký a mává bílými křídly s hnědým lemováním. Tak ten sem vůbec nepatří. Dostal se do našich končin před několika lety z jihovýchodní Asie a jeho housenky si rychle našly svou oblíbenou oběť.

Ano, ty vaše buxusy. Možná jim taky říkáte krušpánky či zimostrázy.

Než zavíječe objevíte...

... mohou být vaše pečlivě pěstované keře na konci sil. Asi 5 cm dlouhé světle zelené a řídce ochlupené housenky s černými pruhy na hřbetě se totiž ukrývají uvnitř buxusu a tam nepozorovaně pracují na jeho zkáze.

Housenky okusují lístky a často jich poškodí mnohem víc, než k životu potřebují. Listy pak zasychají a opadávají. Hloupé je, že v momentě, kdy tohle spozorujete na okraji keře, bývá už jeho vnitřek úplně zlikvidovaný.

Proto musíte své buxusy pravidelně kontrolovat a včas zakročit.

Rozhrňte větvičky svých buxusů

A podívejte se, co se děje uvnitř keře. Spatříte-li poškozené listy nebo pavučinky, je zle. Samotné housenky možná hned neuvidíte, ale jejich přítomnost prozradí i trus, který vypadá jako drobné zelené granule. A pokud máte citlivější čich, praští vás do nosu neobvyklý zápach.

Protože počáteční fáze výskytu zavíječe je velmi špatně pozorovatelná, je dost dobře možné, že buxus byl larvami zamořený už od novoty. Tomu se bohužel moc bránit nedá.

Takže kontrolujte, kontrolujte a pořád kontrolujte. Od března do října a třeba každý týden. Než bude pozdě.

Je tam! A jak se ho zbavit?

Na menších keřích můžete housenky posbírat ručně. Ale aby to mělo efekt, je potřeba sbírat je opakovaně každé 2 - 3 dny.

Při napadení větších keřů se ale nevyhnete chemické ochraně. Bohužel, žádné přirozené nepřátelé zavíječ nemá - hlavně díky svému asijskému původu a množství toxických alkaloidů, které housenky produkují.

Takže jediné, co vaše buxusy zachrání, jsou insekticidní přípravky proti žravým škůdcům na okrasných rostlinách. Tyto postřiky obsahují účinné látky acetamiprid a thiakloprid ze skupiny neonikotinoidů. Použít můžete také přípravky s účinnou látkou spinosad, který působí jako kontaktní insekticid. Při postřiku jen dávejte pozor, aby látka pronikla až do nitra keře. Tam se nachází epicentrum problému.

Stříkat, až když housenky přijdou

Do té doby nemá cenu brát insekticidy vůbec do rukou. Jenom byste plýtvali časem a penězi. Ale preventivní efekt to nemá. Raději každých pár dní nahlédněte do nitra svých keřů a teprve když přítomnost zavíječe zpozorujete, pusťte se do něj.

Jen si své buxusy hlídejte a vaše zahrada bude pořád krásná.

A potřebujete-li ještě s čímkoliv pomoct, tak se nám ozvěte.

Poslední články

Proč k vám na zahradu už nikdy nepřiletí motýli
13 června 2019

A taky včely, čmeláci a pravděpodobně už ani neuvidíte vyskočit do vzduchu kobylku. Víte, kdo za to všechno může? My ano! A protože nejsme žádní alibisté, ukážeme na viníka prstem. Bývá dokonale upravený. Nakrátko zastřižený. Občas se o něm dokonce povídá, že se stal symbolem úspěchu a dobrého vkusu. Ano, přesně tak - anglický trávník. […]

Číst dál
Zakročte proti zavíječi dřív, než o své buxusy přijdete
10 dubna 2019

Vašim buxusům něco hrozí! Jen to možná ještě nevidíte. Tyto housenky zavíječe zimostrázového totiž likvidují vaše okrasné keře potichu a potají - zevnitř. Nechytíte-li je včas při činu, buxusy vám úplně a nevratně zničí. Třeba jste si ale v posledních dvou letech všimli, že vám po zahradě poletuje motýl, kterého jste tam nikdy předtím neviděli. […]

Číst dál
Sekačku ještě ne! Na jaře potřebuje trávník probudit
19 března 2019

Jenom si to představte. Večerní sluníčko už visí docela nízko nad obzorem a zahradu zaplavuje načervenalé světlo. Vzduchem se nese lehké ševelení listí a vaše holé nohy proplouvají svěže zeleným trávníkem. Ach, to je pohoda... A teď stop! Přestávka. Na chvíli se proberte a dohlédněte, aby váš trávník byl právě takový jako z vašeho snu. […]

Číst dál

Buďte s námi ve spojení

O osobní údaje se nebojte. Nezakopeme je jen tak do hlíny, ale ohlídáme je podle zásad ochrany osobních údajů. Přesvědčte se zde.
Řekněte nám své představy a velkých slov se nebojte. Nasloucháme, vymýšlíme a nic proměňujeme ve vaše krásné žití.

KONTAKTUJTE NÁS

Ing. Alena Kasíková
J. Mahena 3046, 738 01 Frýdek - Místek
IČ: 74084704