Návrhy, realizace a údržba zahrad ve Frýdku–Místku a okolí

Zakročte proti zavíječi dřív, než o své buxusy přijdete

Vašim buxusům něco hrozí! Jen to možná ještě nevidíte. Tyto housenky zavíječe zimostrázového totiž likvidují vaše okrasné keře potichu a potají - zevnitř. Nechytíte-li je včas při činu, buxusy vám úplně a nevratně zničí.

Třeba jste si ale v posledních dvou letech všimli, že vám po zahradě poletuje motýl, kterého jste tam nikdy předtím neviděli. Tak normálně veliký a mává bílými křídly s hnědým lemováním. Tak ten sem vůbec nepatří. Dostal se do našich končin před několika lety z jihovýchodní Asie a jeho housenky si rychle našly svou oblíbenou oběť.

Ano, ty vaše buxusy. Možná jim taky říkáte krušpánky či zimostrázy.

Než zavíječe objevíte...

... mohou být vaše pečlivě pěstované keře na konci sil. Asi 5 cm dlouhé světle zelené a řídce ochlupené housenky s černými pruhy na hřbetě se totiž ukrývají uvnitř buxusu a tam nepozorovaně pracují na jeho zkáze.

Housenky okusují lístky a často jich poškodí mnohem víc, než k životu potřebují. Listy pak zasychají a opadávají. Hloupé je, že v momentě, kdy tohle spozorujete na okraji keře, bývá už jeho vnitřek úplně zlikvidovaný.

Proto musíte své buxusy pravidelně kontrolovat a včas zakročit.

Rozhrňte větvičky svých buxusů

A podívejte se, co se děje uvnitř keře. Spatříte-li poškozené listy nebo pavučinky, je zle. Samotné housenky možná hned neuvidíte, ale jejich přítomnost prozradí i trus, který vypadá jako drobné zelené granule. A pokud máte citlivější čich, praští vás do nosu neobvyklý zápach.

Protože počáteční fáze výskytu zavíječe je velmi špatně pozorovatelná, je dost dobře možné, že buxus byl larvami zamořený už od novoty. Tomu se bohužel moc bránit nedá.

Takže kontrolujte, kontrolujte a pořád kontrolujte. Od března do října a třeba každý týden. Než bude pozdě.

Je tam! A jak se ho zbavit?

Na menších keřích můžete housenky posbírat ručně. Ale aby to mělo efekt, je potřeba sbírat je opakovaně každé 2 - 3 dny.

Při napadení větších keřů se ale nevyhnete chemické ochraně. Bohužel, žádné přirozené nepřátelé zavíječ nemá - hlavně díky svému asijskému původu a množství toxických alkaloidů, které housenky produkují.

Takže jediné, co vaše buxusy zachrání, jsou insekticidní přípravky proti žravým škůdcům na okrasných rostlinách. Tyto postřiky obsahují účinné látky acetamiprid a thiakloprid ze skupiny neonikotinoidů. Použít můžete také přípravky s účinnou látkou spinosad, který působí jako kontaktní insekticid. Při postřiku jen dávejte pozor, aby látka pronikla až do nitra keře. Tam se nachází epicentrum problému.

Stříkat, až když housenky přijdou

Do té doby nemá cenu brát insekticidy vůbec do rukou. Jenom byste plýtvali časem a penězi. Ale preventivní efekt to nemá. Raději každých pár dní nahlédněte do nitra svých keřů a teprve když přítomnost zavíječe zpozorujete, pusťte se do něj.

Jen si své buxusy hlídejte a vaše zahrada bude pořád krásná.

A potřebujete-li ještě s čímkoliv pomoct, tak se nám ozvěte.

Poslední články

Styl zahrady. Vyberete si hodně starostí nebo jenom trochu?
10 července 2024

Tušíme, že na to čekáte. Živě vidíme, jak nám klienti kolikrát visí na rtech a čekají, kdy zazní to vytoužené slovíčko, které zamete všechny jejich obavy z nové zahrady. Ale z nás ho nedostanete. BEZÚDRŽBOVÁ zahrada zkrátka neexistuje. Vždycky bude potřeba něco na zahradě udělat. Zvolený styl zahrady ale předurčí, kolik a jak náročná ta […]

Číst dál
Plánování zahrady. Co si ujasnit před příchodem zahradního architekta?
30 dubna 2024

Nová zahrada – ranní jóga, letní grilování, čerstvé ovoce přímo ze stromu, spousta prostoru pro děti a jedno kouzelné zákoutí jen pro vás dva. Ach... No zní to krásně – takové plány. Každopádně, aby to takové také bylo, musíte si na začátku spoustu věcí ujasnit a vysledovat. Víte třeba, ze kterého místa vaší budoucí zahrady […]

Číst dál
Trvalky? Na vaši zahradu? A jste vy vůbec trvalkový typ?
9 března 2024

Trvalky na zahradě být mohou, ale také nemusí. To je důležité – že tam být nemusí. Trvalky totiž nejsou žádné dogma. A dost možná se pro vás – a potažmo vaši zahradu – vůbec nehodí. Proto vám pomůžeme najít odpověď na otázku, zda jste, nebo nejste trvalkový typ. Četly jsme, že prý „jsou trvalky skvělou […]

Číst dál

AK zahrady s. r. o.

+420 739 237 747info@akzahrady.cz
Palkovice 53, 739 41 Palkovice
IČ: 089 32 697, DIČ: CZ08932697

Zasaďte do zahrady také bazén.

Společně s firmou Bazény Bílek se postaráme, aby vše krásně a funkčně ladilo.
facebook
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram