Návrhy, realizace a údržba zahrad ve Frýdku–Místku a okolí

Zelená stěna. Zahrada, která chladí a roste do výšky

13 června 2023

V létě ochlazují, v zimě drží teplo. A ne, teď nemáme na mysli poctivé osmdesátky stěny na staré beskydské chalupě. I když u stěn zůstaneme. Akorát ty, o kterých budeme mluvit, nejsou zašlé staletím a šestatřicetkrát nabílené. Jsou naopak docela čerstvé a stále zelené. Živé. Náladě a zdraví přínosné.

Chvíli přemítejte myšlenky s námi, prosím. A představte si horký letní den. Takový, kterých bude – jak se zdá – jen přibývat. Vzduch je tak suchý, až drhne na jazyku. A na rozpáleném betonovém chodníku, který pálí i přes podrážky, byste teploměrem naměřili třeba 50 °C. 

Kdybyste ale ten teploměr zapíchli do rostliny, která roste jen o kousek dál, viděli byste na stupnici o dobrých 20 °C méně.

Sama příroda je totiž tou nejlepší klimatizací. A funguje bez elektrické energie. Takže vás pak ani nezajímá, jak vysoko je zrovna cenový strop. Zajímat by vás ale mělo, jak dostat přírodu na stěny vašeho domu. Zvenčí a třeba i dovnitř. A to už naštěstí vymyslel jistý Stanley Hart White, který si zelené stěny nechal patentovat v roce 1938. Nakonec se ale tehdy možná jen inspiroval v dávné Mezopotámii – visutými zahradami královny Semiramis. Nebo střešními zahradami ve starém Římě – každý patricijský dům musel takovou mít. Takže zelený dům – žádná novinka.

Napadlo by vás, jakou stavebnictví nadělá paseku? Jen emise z výroby cementu činí 8 % světové produkce CO2. A stavby celkově produkují přes 30 % světových emisí. Po celou dobu svého životního cyklu. To jsou čísla, která bychom mohli zkusit kompenzovat. Třeba trochou zeleně.

Exteriérová živá stěna, Manifesto Anděl, foto: Tomáš Loutocký

Budova hřeje, příroda chladí

Tam, kde stojí váš dům, sídlo firmy nebo výrobní hala, tam kdysi bujela zelená příroda. A my, lidé, jsme ji nahradili betonem – obřím radiátorem namísto původního přírodního chlazení. Jakpak to radiátorem, ptáte se? Všechny ty naše budovy a stavby totiž z velké části odráží sluneční energii. Vzduch okolo se tak přehřívá, rychle stoupá vzhůru, tím odnáší vlhkost a vysušuje okolí. 

V zeleném lese se ale tohle nestane. Protože rostliny využijí sluneční energii na chlazení – výpar vody. Jeden metr čtvereční rostlin tak své okolí ochladí výkonem až několika set wattů (kam se hrabe klimatizace Daikin).

Jak by potom v betonovém světě zafungovala zelená fasáda? No – nad tím nemusíme dlouze přemýšlet. Vertikální zahrady totiž bují po celém světě. Dokonce v čím dál větší míře. A vrací přírodu tam, odkud jsme ji kdysi nešetrně vytlačili – a uškodili tím také sami sobě.

  • Zelené stěny snižují náklady na chlazení a vytápění budovy.
  • Zelené stěny zvlhčují vzduch a obohacují okolní ovzduší o kyslík.
  • Zelené stěny vrací uklidňující živou přírodu do betonového světa.
Exteriérová živá stěna, Libštát, foto: Tomáš Loutocký

Lepší ovzduší na práci

A ještě chvíli rozjímejte s námi – o zelené stěně uvnitř budovy. Ve firemních kancelářích třeba. Nebo i u vás doma. Nejenže taková zelená krásně vypadá a z rostlin na stěnách můžete vysázet i konkrétní vzory – třeba logo firmy. Taková celoroční vertikální zahrada vám prostě udělá dobře. 

Věděli jste třeba, že zelená stěna je akustickým absorbérem třídy C? Ta záplava malých zelených lístků totiž rozptýlí zvuk a nepříjemný hluk, při kterém se nedá ani za mák soustředit na práci, prostě zmizí. A rostliny na stěnách také pohlcují prach a čistí vzduch. Nezní to dobře?

Tak my vám ještě rychle ukážeme, jak zelenou stěnu – venku i uvnitř – vybudovat.

  • Rostliny pohlcují CO2 i další plyny a zachycují aerosoly.
  • Rostliny přefiltrují částice, které bychom jinak vdechli a které by se dostaly do zdrojů vody.
  • Rostliny na zelené stěně k sobě lákají drobné živočichy jako včely nebo motýly.
Interiérová živá stěna, Krajská knihovna Vysočiny, foto: Tomáš Loutocký

Moduly, které ozelení planetu

Ve Slavkově u Brna je rodinná firma. A ta je zvenku celá zelená. Včetně první industriální živé haly na světě. Říkají si LIKO-S a vymysleli systém zelených stěn BioTile®. Což jsou vlastně panely tvořené minerální vlnou, která si udržuje stálou vlhkost. Rostliny v ní zakoření a mají se dobře – po celý rok

A dobře se pak mají i vaše účty za vodu. Skryté kapkové zavlažování totiž zajistí každému druhu rostliny právě tolik vlhkosti, kolik potřebuje. Mimo jiné tak vedle sebe můžete pěstovat rostliny vyžadující různou úroveň závlahy. Ale hlavně se na konci nevyužitá voda zachytí a vrátí do oběhu. Takže žádné plýtvání. A taky minimum starostí s údržbou. Zelená stěna je celkem soběstačná. Snad jen během prvního roku, než se všechny rostliny uchytí, doporučujeme jednou za měsíc trochu péče.

Pro vlastní vertikální zahradu s tímto systémem navíc ani nebudete řešit nějakou speciální nosnou konstrukci. Moduly BioTile®se montují přímo na stěnu. Ale nebojte – stěny vám nenavlhnou – i na to se myslí. Stejně jako na případnou výměnu modulů, která je docela snadná.

Hydroponický modulární systém zelených stěn BioTile®

Takže: je to zelené, je to bez starostí, je to zdraví přínosné, chadí to, hřeje to, co je to?

Vertikální zahrada

Poslední články

Trvalky? Na vaši zahradu? A jste vy vůbec trvalkový typ?
9 března 2024

Trvalky na zahradě být mohou, ale také nemusí. To je důležité – že tam být nemusí. Trvalky totiž nejsou žádné dogma. A dost možná se pro vás – a potažmo vaši zahradu – vůbec nehodí. Proto vám pomůžeme najít odpověď na otázku, zda jste, nebo nejste trvalkový typ. Četly jsme, že prý „jsou trvalky skvělou […]

Číst dál
Zelená stěna. Zahrada, která chladí a roste do výšky
13 června 2023

V létě ochlazují, v zimě drží teplo. A ne, teď nemáme na mysli poctivé osmdesátky stěny na staré beskydské chalupě. I když u stěn zůstaneme. Akorát ty, o kterých budeme mluvit, nejsou zašlé staletím a šestatřicetkrát nabílené. Jsou naopak docela čerstvé a stále zelené. Živé. Náladě a zdraví přínosné. Chvíli přemítejte myšlenky s námi, prosím. […]

Číst dál
Jedlá zahrada? Mňam!
10 dubna 2020

Časy se mění. Nebo spíš vrací? Ať je tomu tak či onak, rozhodně se zdá příjemné otevřít po probuzení dveře do zahrady, nasát vlahý ranní vzduch, jen tak naboso vkročit do rosou se blýskající trávy a natrhat si do snídaňového müsli tmavomodré malvičky muchovníku, uzobnout dvě tři právě uzrálé jahody nebo se natáhnout po vyzývavě […]

Číst dál

AK zahrady s. r. o.

+420 739 237 747info@akzahrady.cz
Palkovice 53, 739 41 Palkovice
IČ: 089 32 697, DIČ: CZ08932697

Zasaďte do zahrady také bazén.

Společně s firmou Bazény Bílek se postaráme, aby vše krásně a funkčně ladilo.
facebook
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram