Návrhy, realizace a údržba zahrad ve Frýdku–Místku a okolí

Na hezkou otázku
hezká odpověď

Nasloucháme, pak odpovídáme. Co zahrada, to jiná potřeba. Jen několik otázek se spokojí s univerzální odpovědí. A ty jsou zde.

Návrh zahrady

Co všechno je součástí návrhu zahrady?
Začneme schůzkou a konzultací vašich představ. Pak vyměříme zahradu a zakreslíme její půdorys. Ukážeme vám 3D vizualizaci a video ve formě procházky novou zahradou. Vytvoříme osazovací plán a seznam rostlin. Během tvorby návrhu se pak sejdeme ještě dvakrát - nad prvním návrhem a návrhem se zapracovanými změnami. To vše máte v ceně. Každá další změna v projektu je pak za příplatek.
Nemám vůbec představu, jak by zahrada měla vypadat. Co s tím?
To vůbec nevadí. Můžete to nechat celé na nás. Na začátku se vás jen zeptáme na pár otázek - kolik času budete na zahradě trávit, k čemu a komu bude sloužit, kolik času jste schopni věnovat údržbě. Na fotkách již realizovaných zahrad nám ukážete, jaký styl je vám blízký (venkovský, městský, romantický, přírodní, minimalistický…), jaké barvy a jejich kombinace máte rádi. Zjistíme si umístění zahrady (blízkost sousedů, vztahy s nimi, ruch z okolí), klimatické a půdní poměry (orientace vůči světovým stranám, úrodnost a pH půdy, spodní voda). Pak vám vypracujeme návrh s 3D vizualizací, díky kterému získáte představu o podobě vaší nové zahrady. Nad návrhem můžeme začít společně diskutovat.
Můžeme si zahradu podle vašeho návrhu zrealizovat sami?
Samozřejmě můžete. Součástí návrhu je osazovací plán se seznamem a počtem rostlin. A kdybyste si nevěděli s nějakou částí realizace zahrady rady, pomůžeme vám v rámci placených konzultací.

Ořezy stromů

Stane se něco zásadního, když ušmiknu i větve, které jsem neměl?
Záleží, o jakou větev se jedná. Pokud uříznete větev, která měla úlohu terminálu, strom už pak dohromady nedáte nebo to trvá hodně dlouho. Ovocným stromům to sníží úrodu v příštím roce. U okrasných rostlin se většinou jedná o esteticky nevratný jev, kdy rostlina naprosto změní habitus koruny.
Mám na zahradě léta neprořezávaný strom. Dá se s ním ještě něco dělat?
Ano, jen zase záleží, o jaký druh se jedná. Špatně pěstovaná koruna okrasných stromů se dává dohromady postupně a dlouhou dobu. U ovocných stromů je to poměrně častý jev. Tam je pak nutné korunu zmladit a pár let vystříhávat nechtěné výhony.

Ve kterém období roku ořezávat stromy?
Jádroviny (jabloně, hrušně, kdouloně,...) hlavně v předjaří - v únoru a březnu nebo po skončení velkých mrazů. Druhá varianta je hned, jakmile ze stromů opadá listí. Pokud očekáváte nadúrodu ovoce, je vhodné provést během června probírku plůdků a zároveň odstranit nové mladé letorosty, které odčerpávají živiny pro vývoj zdravých plodů.

Peckoviny (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) řežeme v době vegetace. Buď později na jaře, nebo během sklizně a těsně po ní. Zpravidla to vychází na červenec a srpen (v teplejších lokalitách i začátek září).

Ořešáky řežeme v období vegetace. Nejvhodnější doba pro řez je v pozdním jaru až
začátkem léta – konec května až červen.

Drobné ovoce (rybíz, angrešt, maliník, ostružiník, vinná réva, borůvky, brusinky, kiwi, černý bez,...) je nejlepší prořezat, jakmile přejdou silné mrazy - únor až začátek března.

Okrasné stromy řežeme hlavně v červenci - srpnu.

Nová zahrada

Ve které části roku je nejlepší začít s realizací nové zahrady?
Na jaře nebo na podzim. Tedy v obdobích, kdy je dostatek vláhy. Nicméně zakládáme
zahrady i v letních měsících - rostliny se dnes běžně dají sehnat kontejnerované, takže se dobře ujímají i v těchto měsících. Jen je třeba myslet na častější zalévání a případné omezení ve výběru vzrostlých rostlin.

Určitě ale nedoporučujeme zakládat v létě trávník. Roste více plevelu, kterému sucho tolik nevadí a často vyraší dříve než samotný trávník. Výsledkem jsou zaplevelené trávníky a boj s plevelem není jednoduchý. Alternativou je položení travních koberců.

Ideální je provést před realizací zahrady tzv. předseťovou přípravu a celkovou přípravu pozemku. Tím se vytvoří rostlinám ideální podmínky pro život. Takže pokud plánujete založení zahrady na jaře, vhodným obdobím pro přípravu pozemku je podzim.
Nemám vůbec představu, jak by zahrada měla vypadat. Co s tím?
To vůbec nevadí. Můžete to nechat celé na nás. Na začátku se vás jen zeptáme na pár otázek - kolik času budete na zahradě trávit, k čemu a komu bude sloužit, kolik času jste schopni věnovat údržbě. Na fotkách již realizovaných zahrad nám ukážete, jaký styl je vám blízký (venkovský, městský, romantický, přírodní, minimalistický…), jaké barvy a jejich kombinace máte rádi. Zjistíme si umístění zahrady (blízkost sousedů, vztahy s nimi, ruch z okolí), klimatické a půdní poměry (orientace vůči světovým stranám, úrodnost a pH půdy, spodní voda). Pak vám vypracujeme návrh s 3D vizualizací, díky kterému získáte představu o podobě vaší nové zahrady. Nad návrhem můžeme začít společně diskutovat.
Nevyjde nás levněji, když si rostliny obstaráme sami?
Na internetu určitě najdete levnější rostliny. Je to ale dost ošemetné, protože málo kdo uvádí velikost kontejneru, kořenového balu, stáří rostliny, počet výhonů a místo původu. Od toho všeho se samozřejmě odvíjí výsledná cena. Takže možná utratíte méně, to ano. Ale za nižší kvalitu rostlin, na které nedostanete žádnou záruku. Rostliny jsou zkrátka to poslední, na čem by se mělo šetřit.
Dáte nám instrukce, jak se o rostliny starat?
Samozřejmě. Zahradu celou společně projdeme a ukážeme vám, jak a kdy které druhy stříhat a jak o ně pečovat. Často si u nás lidé objednávají první údržbu, při které jsou na zahradě s námi a lépe si tak zapamatují, jak se o kterou rostlinu starat.
Co když vámi vysazené rostliny - jak se tak říká - “chcípnou”?
Dáme vám záruku na ujmutí. Pokud rostlina od výsadby neprospívá, chřadne nebo žloutne, rostlinu vám bezplatně vyměníme za novou. Toto se projeví většinou do tří měsíců od výsadby.
Navrhnete nám zahradu tak, aby byla rozkvetlá po celou sezónu?
Ano. Vždy se snažíme, aby tomu tak bylo. Je to jedna ze záležitostí, které věnujeme pozornost už při tvorbě návrhu.
Můžeme realizaci zahrady rozdělit do několika etap?
Určitě, děláme to tak docela často. A v situaci, kdy máte omezený rozpočet, je to řešení, které má smysl. Pořád tak můžete mít svou vysněnou zahradu. Sice ne hned, ale určitě je to lepší varianta, než se ze všech sil snažit stlačit náklady na minimum a pak koukat na zahradu, kterou jste nechtěli.

Také se můžeme domluvit, že si sami provedete neodborné práce a my se postaráme o ty odborné záležitosti.
Chtěli bychom na zahradě pěstovat i trochu zeleniny a ovoce. Zařídíte to?
Moc rádi. Zvolíme nejvhodnější místo, připravíme půdu a doporučíme velikost. Můžeme vybudovat i vyvýšené záhony, aby pěstování zeleniny bylo pro vaše záda co nejméně namáhavé. Ovocné keře jsou běžnou součástí zahrad a trendem je umisťovat ovocné keře a stromy i do okrasné části zahrady. Některé druhy jsou totiž atraktivní jak listem, tak i květem a podzimním zbarvením.

Údržba

Odvezete po sobě nepořádek nebo si úklid musím zajistit sám?
Buďte bez obav. Místo opustíme minimálně ve stavu, v jakém se nacházelo před naším příchodem.
Můžete se o naši zahradu starat v době, kdy nejsme doma?
Všechno je o domluvě. Při údržbě můžete být přítomni i nemusíte. Dáme vám vědět dostatečně dlouho dopředu, abychom se dohodli na zpřístupnění zahrady.
Co když je naše zahrada léta zanedbávaná. Poperete se s tím?
Určitě ano. Ale je dost možné, že jedna naše návštěva stačit nebude. Pokud je zahrada zanedbávaná opravdu dlouho, trvá roky, než ji dáme zase do pořádku. Ale o to víc nás to baví.
Jak často je potřeba v sezóně udržovat zahradu?
Co se týče ořezu stromů, keřů a údržby trávníku, tak stačí údržba na jaře a na podzim. Pokud se jedná o pletí, střih odkvetlých rostlin (hlavně trvalek), je ideální projít zahradu alespoň jednou za měsíc.
Co uděláte s krtkem?
Bohužel nic. Ekologický boj neexistuje a s drastickým zápasem nesouhlasíme. Kolikrát stačí pořídit si psa (pokud nezničí zahradu více než sám krtek) nebo automatickou sekačku. Tu taky krtek nemusí.

Nenašli jste to, 
co hledáte?

Pak si vaše otázka zaslouží výjimečnou odpověď.

ZEPTEJTE SE PŘÍMO NÁS

AK zahrady s. r. o.

+420 739 237 747info@akzahrady.cz
Palkovice 53, 739 41 Palkovice
IČ: 089 32 697, DIČ: CZ08932697

Zasaďte do zahrady také bazén.

Společně s firmou Bazény Bílek se postaráme, aby vše krásně a funkčně ladilo.
facebook
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram