Nová zahrada – ranní jóga, letní grilování, čerstvé ovoce přímo ze stromu, spousta prostoru pro děti a jedno kouzelné zákoutí jen pro vás dva. Ach... No zní to krásně – takové plány. Každopádně, aby to takové také bylo, musíte si na začátku spoustu věcí ujasnit a vysledovat. Víte třeba, ze kterého místa vaší budoucí zahrady je ten nejhezčí výhled do okolí? A odkud se zase dobře kouká na váš dům?
Zkrátka a dobře – než se potkáte se zahradním architektem, je vhodné udělat si takovou malou přípravu. Každý architekt se totiž hodně ptá. I my se rádi a hodně ptáme. Protože jenom na základě vašich odpovědí – vašich přání a představ – reálných podmínek a koneckonců i nezbytné dokumentace se dá vytvořit dobré zadání a po něm ještě lepší projekt. Váš projekt – projekt vaší nové zahrady.
Takže:
- Kdy vůbec začít novou zahradu plánovat?
- Jak má zahrada vypadat a co v ní nesmí chybět?
- Kolik času v zahradě budete trávit a jak ji chcete využívat?
- Jaké je na místě vaší nové zahrady klima? A jaká je půda? Víte?
- No a taky – kolik korun vlastně hodláte do zahrady investovat?
Pojďme na to. Bod po bodu. Otázku za otázkou – a věřte, že jich bude ještě mnohem více. Poznámkový blok a tužku máte? Tak začněme.
1. Kdy začít zahradu plánovat
Respektive – kdy byste měli zahradního architekta oslovit? No, určitě počítejte s tím, že jenom zpracování projektu 4-6 týdnů zabere. Takže pokud chcete „hrábnout do země“ hned zjara, bude dobré potkat se třeba už na podzim. Nejpozději začátkem zimy.
Ono totiž čím více času plánování zahrady dáte, tím více bude možností pro zapracování všelijakých dalších nápadů, které vám budou průběžně vyskakovat na mysli. A že jich určitě bude dost. Takže až se pak zahradníci pustí do díla, bude už dočista jasné, kde má který strom své místo a kde má vyrůst jaká zídka – a takto se vyhnete komplikovaným změnám a nedorozuměním v průběhu realizace.
Pokud plánujete zahradu k novostavbě, pozvěte si architekta po dokončení hrubé stavby, kdy už se dají propočítat náklady na terénní úpravy a architekt se může (a taky by se měl) zapojit do plánování zpevněných ploch okolo domu a chodníků. Obdobně při rekonstrukci domu pozvěte architekta po dokončení venkovních stavebních úprav, ale zároveň dříve, než se pustíte do zpevněných ploch.
2. Styl zahrady
Co se vám vlastně líbí? Moderní minimalistické uspořádání, kde každý prvek má své přesně dané místo? Nebo s vámi rezonuje rustikální styl s teplými odstíny dřeva, květinovými záhony a stínem starých stromů, pod které se uvelebíte na kostkované dece? Nebo ve vás ty správně příjemné pocity vyvolává čistě přírodní styl s rozkvetlou loukou a babičkovskými záhonky, na kterých se urodí bylinky i vaše vlastní zelenina? Tím začněte.
- Jaký styl zahrady je vám nejbližší? Moderní, minimalistický, rustikální, přírodní, formální nebo třeba anglický cottage?
- Jaké stavební prvky chcete ve své zahradě? Pergolu, jezírko, fontánu, zídky nebo schody? A co terasy, pokud jste ve svahu?
- Jaké barvy by měly v zahradě převládat? Teplé nebo spíše studené? Raději pestrobarevné nebo se vám líbí zemité tóny?
- Jaký typ materiálů preferujete? Přírodní kámen, různé druhy dřeva, praktický beton nebo dokonce kov?
- Jaké uspořádání zahrady se vám líbí? V roztodivných křivkách, jednoznačných liniích a co takhle do pravoúhlých tvarů?
3. Funkce zahrady
Každý prvek zahrady by měl naplňovat svůj účel – odrážet vaše zájmy a životní styl. Dětský smích se tak může rozléhat od houpačky pod starou jabloní, zatímco vy budete vonět s večeří ve venkovní kuchyni. Těšíte se na letní večery strávené s přáteli u grilu? Nebo na odpočinek s knihou v tichém koutku obklopeném vůní květů a šuměním bambusu? Řekněte si.
- Kdo bude zahradu nejvíce využívat? Děti a jejich kamarádi, dospělí, senioři, vaši přátelé, domácí mazlíčci?
- Jaké aktivity chcete na zahradě provozovat? Grilovat, odpočívat, cvičit jógu, pěstovat ovoce a zeleninu, hrát si s dětmi?
- Potřebujete speciální prostory pro určité činnosti? Třeba ohniště, venkovní kuchyň, dětské hřiště, skleník a co takový kompost?
- Jak často budete zahradu používat? Od jara do podzimu každý den, pouze o víkendech nebo jen když přijedete na prázdniny?
- Potřebujete nějaké další prostory a stavby? Kůlnu pro úschovu nářadí a zahradního nábytku nebo třeba sušák na prádlo?
4. Podmínky na zahradě
Aby vaše nová zahrada byla krásná a funkční, měla by vznikat také v souladu s okolním prostředím – vhodně využívat světelné podmínky, zohlednit typ půdy a chytře pracovat s přirozenými zdroji vody. Stávající přírodní prvky se třeba jen mohou doplnit o nové a společně tak vytvořit něco velkého. Jak to tedy u vás vypadá?
- Jaká je orientace zahrady vůči světovým stranám? Odkud fouká vítr, kam během dne dopadá nejvíce slunce a kde jsou stinná místa?
- Jaký typ půdy je na pozemku a jaké má vlastnosti? Písčitá, jílovitá nebo kamenitá? Není na místě zauvažovat o jejím vylepšení?
- Jaké stávající vegetační prvky chcete zachovat? Vzrostlé stromy a keře nebo třeba existující záhony?
- Jaký je přístup k vodě na pozemku? Máte venkovní kohoutky, protéká zahradou potůček a jaké jsou možnosti zavlažování?
- Existují nějaké problematické oblasti? Například podmáčená místa, terénní vyvýšeniny nebo prudký svah? A co inženýrské sítě nebo sousedovo okno, které byste rádi odclonili korunou stromu?
5. Rozpočet na zahradu
Kolik chcete a můžete do zahrady investovat? Které prvky vám přinesou největší radost a užitek? Jaká inteligentní řešení vám budou dlouhodobě šetřit peníze – třeba tím, že si připlatíte za efektivnější zavlažování? Vymezte si maximální rozpočet a pak si ho rozdělte podle svých priorit.
- Kolik jste ochotni do zahrady investovat? Alespoň přibližně. 200 000 korun? Půl milionu? Milion?
- Jaké jsou vaše priority v rámci rozpočtu? Co je nezbytné udělat teď hned, co je žádoucí a co může třeba pár měsíců až let počkat?
- Kolik jste ochotni vynaložit na každoroční údržbu? Postaráte se o jarní úklid a odzimování a zvládnete pravidelnou údržbu sami nebo potřebujete služby zahradníků?
- Máte zájem o nějaké speciální prvky? Automatické zavlažování, chytré osvětlení, cvičné golfové jamkoviště nebo zelené stěny?
Tak tedy?
Máte sepsáno? Krása! V tom případě se můžeme potkat a začít plánovat společně. Teď nám to půjde jedna báseň.
Na schůzku se zahradním architektem si připravte:
- Seznam vašich přání a odpovědí na otázky.
- Půdorysný plán pozemku se zákresem domu i dalších staveb.
- Zákres dlažby a dalších zpevněných ploch (pokud jsou už hotové).
- Je-li pozemek svažitý, je dobré mít ho také výškově zaměřený.
- Přehled inženýrských sítí.