Trvalky na zahradě být mohou, ale také nemusí. To je důležité – že tam být nemusí. Trvalky totiž nejsou žádné dogma. A dost možná se pro vás – a potažmo vaši zahradu – vůbec nehodí. Proto vám pomůžeme najít odpověď na otázku, zda jste, nebo nejste trvalkový typ.
Četly jsme, že prý „jsou trvalky skvělou volbou pro každého nadšence zahradničení.“ A to je právě ono: pro nadšence zahradničení. Pokud se nechcete rýpat v hlíně – pokud máte rádi jednoduchou a dokonce až systematicky uspořádanou zahradu, ve které se v průběhu roku nic moc nemění, trvalky pro vás vhodné nebudou.
Na druhou stranu, kdo má rád, když zahrada neustále převléká barvy a střídá vůně, když kolem něj bzučí život (to bzučení myslíme doslova) a komu nevadí ani pestrost údržby, pak ano – do takové zahrady trvalky patří. Ale dále už popořadě – jeden argument za druhým.
Trvalky ne
Ještě jednou to zopakujeme: nemít v zahradě trvalky není hřích. Naopak vás to může od spousty hříchů – zejména hněvu a klení – ochránit. Prostě jste jen nastavení na formálnější vzhled zahrady a absence trvalek vám umožní toho dosáhnout.
Tak tedy trvalky ne, pokud:
- Chcete mít zahradu jednoduchou. Bez kudrlinek, které jen vyžadují další starosti.
- Máte raději stále zelené druhy rostlin proložené kamenitými plochami bez zeleně.
- Netoužíte po včelách, motýlech a dalším hmyzu, který rozkvetlé zahrady přitahují.
- Upřednostňujete pořádek. Na rozdíl od odkvetlých lístků trvalek, které se rozletí po zahradě a kdo je potom bude sbírat z trávníku?
- Líbí se vám pravidelnost – ať už v údržbě zahrady, kterou chcete jednou za týden posekat a dost, nebo v samotném vzhledu zahrady.
- Ideálem je pro vás anglický, téměř golfový trávník bez náznaku plevele, mechu a jiných střetů s dokonalostí.
- Zahrada je pro vás nezbytným prostorem, který obklopuje váš dům a ve kterém koneckonců zase tolik času trávit nebudete.
Trvalky ano
Osadit si zahradu trvalkami, to znamená také plánovat. Přemýšlet, kde bude která rostlina zasazená, aby zahrada kvetla po celý rok. Některé totiž kvetou na jaře, jiné v létě a další na podzim. A rostliny musíte vybírat také podle polohy zahrady, typu půdy nebo klimatických podmínek. Takže už na samém začátku vyžadují trvalky nějaké to řešení navíc.
Trvalkový typ tedy jste, pokud:
- Máte rádi, když zahrada kvete celoročně a její barvy a vůně se v průběhu roku mění.
- Kombinace pouze čistě zelených a kamenitých ploch se vám dvakrát nelíbí.
- Nevadí vám nebo dokonce vítáte, když po zahradě poletují včelky nebo motýli.
- Pohled na odkvetlá květenství vás nijak nepobuřuje a berete to jakou součást koloběhu přírody.
- Tíhnete spíše k rozkvetlým loukám plným života než k pěstěnému (a vlastně tak trochu umělému) trávníku bez známky plevele.
- Zahrada je pro vás prostor, ve kterému žijete, a rádi vnímáte a nasáváte, jak se v průběhu roku mění.
S plevelem tak jako tak
Plevel je potvora. A nakonec se dostane na každou zahradu. Ta s anglickým trávníkem a kamenitými plochami se určitě bez všelijakých chemických postřiků a pravidelné údržby neobejde. Tak to prostě je, protože každá pampeliška nebo flíček mechu budou v takovém prostředí nepřehlédnutelné. A asi tedy i nepatřičné.
V přírodnější zahradě (a třeba právě té s trvalkami) se naopak v záplavě květin plevel snadno ztratí. A pokud výběr rostlin dobře promyslíte, vytvoří se na zahradě porost tak hustý, že do sebe plevelné druhy vlastně ani tak snadno nepustí. Takže nebude ani nutné prolévat zahradu pesticidy. Jen to chce ono pečlivé plánování v počátku.
Dobře se rozhodněte
Je to vaše zahrada. Váš vkus. Vaše preference. S trvalkami, nebo bez – je to jenom na vás. A kdybyste si přece jen ještě nevěděli rady, můžeme se nad tím zamyslet společně. U nás totiž nápady jen kvetou.